Blažená hypoteční nevědomost

Zveřejněno dne: 21.10.2021
Autor: Tomáš Maček
Smekáme před každým odvážlivcem, kdož se u sebe neobává z podělávky od nebankovní hypotéky, kouzelného znásobení úročení, dlužné pohledávky a připravení o všechno nemovité, ať už je na vině nevědomost z bídné informovanosti, mazanost poskytujících nebankovek, zaslepená naivita, víra v dobro, zabedněnost, anebo pouhá nevyhnutelnost vesmírné výchovy osudovou ranou pro změnu charakteru.

Nicméně, špatné se samo napraví a nesetrvá v současném stavu jedině tehdy, když se k tomu donutí hrozícím problémem, vyvstalým třeba z titulu poukázání...

Vskutku vystřiháváme obdivnou poklonu každému kurážnému jednotlivci (a že je Vás takových spousta), kohož půlky zůstanou klidné, místo aby opisovali pohyb třepotajících křídel poháněných strachem z náhlého zesplatnění zvolené nebankovní hypotéky, které je často následované nehorázným znásobením celkového zůstatku, anebo naopak předcházené zdvižením úročení rovnou na dvojnásobek jeho dosavadní číselné hodnoty. A to proč? No přece kvůli jedné "blbé", "max" dvěma opožděným splátkám, popřípadě porušení nějaké pěkně pitomé podmínky, o jejíž existenci jste dotehdy neměly sebemenších potuch. Ale tak právě o to jde, s informovaným člověkem se hůř vy......bíhá, že jo.

Slyšíte dobře, co říkáme, jo? Pípne jim to později na účtu, nepřijde jim od vás nějaký pofidérní papír a jste v tom za dvakrát tolik. Pořád nic? Pro ty, kdož reflektující veskrze na jednoduchá tvrzení: Teď úrok, dluh, potom lusk prst, dlužíš, přeplatíš dvakrát tolik, zesplatněno = na vrácení všeho máš sotva pár týdnů, jinak koukej šmarovat, stěhovačka, pá pá. Ale jo, vlastně, vám se nic takového nemůže přihodit, nic podobného nehrozí, se vás naštěstí netýká.

Byť ve skutečnosti je na místě spíše otázka, jak vysoké jsou asi šance, že se zrovna vám něco takového nepřihodí. Střízlivou odpovědí je po zběžném proletění podepsaných smluv: odhadem velmi malé a nebezpečím se nebezpečně podobající těm na vyvarování se smrtelnému uštknut po strčení levačky do bedny plné vyhladovělých zmijí. Nechat uschnout váš autogram na jejich zápatí a přitom očekávat poklidné prožívání dnů budoucích je potom něco jako skočit bez padáku z letadla a přitom si dělat velké plány na víkend.

Ale jinak vás tady nestoudně strašíme, pouhý marketing, co byste dávali na takové kydy a byli aspoň obezřetní... "Tady tito vypadají lákavě, hoplá...". A "do roka, do tří", "dobrý den, tak jste teda měli pravdu, chtějí po nás třikrát tolik, dokážete je vyplatit?"... Klasika... Tak teda na slyšenou...

Pozastavuju se nad tím, "kde se v lidech sakra bere tolik suverénní sebejistoty", jestli náhodou nekonzumují nějaké zaslepující patoky, nebo nejsou cílem neviditelného vesmírného záření, které by je postupně přetvářelo v cosi nelidského. Nakolik jsou natolik kurážné prognózy předčasné, přehnaně růžové a ramenaté. Dělání unáhlených závěrů, jako by byl holub hovíc si to na střeše už v hrsti, a prostopášné porcování zajíců ještě před započatým honem se, jak je všeobecně známo, totiž většinou nevyplácí... Vážně klobouček za natolik nezlomnou nebojácnost, kór v dnešní, nikterak extra stabilní době s pramálo vyzpytatelnou budoucností.

To nezakládám jenom na tom, čeho jsem v často očitým svědkem u klientů. Uctivý obdiv opět rovněž vychází z vlastní zkušenosti, která je doslova nad zlato a bez níž by se žádné pořádné m(o)udrování neobešlo. Respektive bylo by pouhým mudrlantováním.

Díky vlastní spořádanosti se mně poštěstí včasně poslat řádnou splátku v sekvenci poněkud opačně a sice tak jednou, dvakrát do roka... A to se ke všemu honosím bankovním krasavcem, s úrokem tak extrémně nízkým, že by o něho lízl čupřinou i zakrslý špic, se splatností roztaženou natolik, že by vyvalila oči kdejaká necudná, akrobaticky zdatná rozdavačka a tudíž i splátkou rozměrem tak skromným, že by si pro neadekvátní velikost snad byla bývala nedala říct ani ona. Jó, to já mít takovou "nebankovku", která si ráda "len tak zrazu" řekne o úrok raz taký třeba z titulu vlastního nároku na změnu smluvních podmínek, nebo nedodání jednoho z prazvláštních podkladů, už bych byl dávno jasný... Nanejvýš do dvou let bych měl exekuci na krku tak na třiapůlkrát tolik přezrálou v dražební prodej baráku pod cenou jak "víno".

Pevně doufáme, že alespoň v tomto ohledu byla "co k čemu" nedávná netopýří lapálie, přiotevřela vám oči a připomněla, že pýcha a přehnaně pozitivní prognózy předchází pád. Nežli dnešní skutky zakládat na zítřejších očekáváních a vystavovat se tím riziku naivních umanutí a lehkomyslných odfláknutí, to si radši pokorně a střízlivě představit nejhorší možný scénář a přítomným konáním se mu jen snažit vyvarovat.

Zplna sil a za každou cenu usilovat o jeho nenastání, doražení do jiné z realit. No a do toho se naplno a s chutí se aktivně věnovat naplňující malbě, zhmotňování svého vnitřní obrazu, jeho přetváření z říše představ do živého světa, přivádění do reality. Sice i jeho, stejně jako téměř všechno, jednou uchvátí propadliště dějin, ale jinak nám blažená budoucnost, po které všichni prahneme, ani nenastane. Byť bude mít bez debaty omezené trvání, pořád lepší, než naprosto nulové.

Teda v případě, že to přijde tak nějak přirozeně, harmonicky a neupachtíme se za tím total na silu, neznásilníme všechno a všechny, nevycucáme ze sebe i poslední zbytky sil. Potom to může mít spíš opačný, steskem doprovázený, hanby bodný, žalostný efekt. Když se to přespříliš vyhrotí při honbě za několika pomíjivými pozlátky, pak i jejich nabytí může znamenat prohru, protože už jenom ta samotná cesta k nim byla protkaná nepřiměřenou obětí a destruktivní snahou.

Si prach a v prach se dřív či později obrátíš. K čemu pak všechno to, když z života hovno? Ale tak pokud to nonstop nahánění bavilo... Asi mu tak mělo být... Ale abys jednou nelitovali... Dny máš cca spočítané... Můžeme se jen domnívat, jak by zesnulý miliardář zpětně naložil se svými majetky a časem stráveným za jejich shromažďováním. Možná by si to dal celé ještě jednou nachlup stejně, nebo osudově musel a jakákoli lítost nad "rozlitým mlékem" tím pádem není na místě. No pohlédni, vidíš tam ten ztrouchnivělý meďour z devadesátek, tak s vidinou jeho chvilkového užívání a medění si tam tehdy někdo podváděl, ničil, možná i zabíjel... Zvláštní představa, co, pro takovou hromadu zrezivělého plechu, kterou by sis dneska nevzal, ani kdyby ti zaplatili... Nesoustřeďuješ na něco "brzo" podobného celou svoji bytost, nevynakládáš naprosto neúměrné, nepřípustné oběti? Pro pomíjivé vztahy, pro duchovno, pro mravnost, pro intelekt... Nenabádám k úplnému altruismu a vzdání se všech snů, jenom ke kráčení po zlaté střední cestě a ne strůjce svého osudu ala ďábel.

Na druhou stranu se jen málokdo pochopitelně touží na svojí cestě potýkat s utrpením. No pravda je taková, že nám sklízení daných plodů nemusí být souzené hned, nebo v podobě, na jaké lpíme, proto přichází různé překážky, které je potřeba překonávat, příliš si je neprotivit a přijímat i jizvy a zlo k vesmírné výchově a posunu nutné stejně jako dobro. Moc se z toho nehroutit, nechlemtat po budoucím, prostě jít, vnímat, vybírat z toho, co k nám "tak nějak samo" zrovna přichází a vděčně to přijímat. Šak je to celé zázračné.

Nakonec, co si budeme, smiřme se s tím, že své místo na výsluní si budeme muset v průběhu života vydobýt, proto je to boj. O zdroje, o požitky, o svobodu, o naplnění svých niterních představ. Tak už je to tady hold zařízené. No taky je na tom něco vyzývavého, vzrušujícího, školícího. No možná to má být budované dlouhodobě, trpělivě, postupně, kvalitně, prospěšně, systematicky, bojovat čestně, spořádaně, probuzeně a ne na kamikadze špinavce, zákeřného hulváta, levého slizouna, či zajíknutého zbabělce. Ale to ať už si každý dělá, jak sám myslí, chce, zmůže, doufá, věří, je... Ostatně taky si za to každý sám poneseme svoje vlastní následky, kříže.

Důležité upozornění!


Veškeré financování řešíme od OD ČÁSTKY 300 000 Kč. Žádosti o menší peníze nemají možnost pověření specialisté vyřizovat z kapacitních důvodů.

Z důvodu omezených kapacit nejsme schopni celorepublikově řešit požadavky klientů na menší peníze. Žádosti o desetitisícové půjčky prosím neposílat. 

Půjčku bez zástavy nemovitosti je možné sjednat pouze pro žadatele, který má akceptovatelný stav registru a dostatečnou výši doložitelného příjmu vzhledem ke svým výdajům.

Musí tak být splněna zákonná povinnost prověření bonity žadatele a také dosažení jejich potřebných hodnot. Jako příjem se akceptuje především pracovní smlouva na dobu neurčitou u žadatele zaměstnance nebo poslední 2 podané daňové přiznání, pokud je žadatelem OSVČ. K tomu je samozřejmě možné započítat různé druhy: příspěvků, rent, důchodů a v některých případech také přivýdělků. V registru by se rozhodně neměly nacházet záznamy typu: nedávného zesplatnění, exekuce, nebo oficiální ukončení insolvence. Pokud tyto záznamy u žadatele jsou, bude nejspíš možné řešit pouze zástavou nemovitosti, tedy prostřednictvím nebankovní hypotéky.

Neumíme řešit hypotéku na koupi nemovitosti, kdy má žadatel vyloženě špatný stav registru, slabé příjmy a zároveň třeba žádné vlastní peníze (akontaci).

V takovém případě může žadatel zvýšit své šance na získání výhodného financování, pokud k sobě dokáže sehnat spolužadatele s potřebným příjmem a stavem registru. Dalším řešením je nabídnout do zástavy ještě jinou nemovitost nad rámec té kupované. Zvýšit šance na zdráné sjednání může taky schopností "přispět" ke kupní ceně alespoň 10% ze svých (nebo po rodině půjčených) peněz.

Pokud budou registry poptávajícího v naprosto tristním stavu, nebo bude dosahovat mizerné výše jeho doložitelný příjem. Nejsme kouzelníci a pokud se klient neposnaží, aby dostatečně zlepšil parametry svojí poptávky, nebude nejspíš možné požadované financování koupě řešit.

A argument typu, že přece proto poptáváte nebankovní, abyste si mohli nemovitost koupit a ještě k tomu v ideálním případě získat peníze navíc na rekonstrukci nebo na poplacení všech bez zástavních dluhů, které máte... To je prosím pěkně požadavek naprosto mimo mísu. Nebankovní sektor je totiž schopný zafinancovat maximálně 60% z tržní ceny nemovitosti, která jde oproti ní do zástavy. To v převedené řeči čísel znamená, že by žadatel o nebankovní hypotéku na koupi musel mít našetřené alespoň 40% z její pořizovací ceny, nebo potom tuto hypotéku patřičným způsobem dozajistit nezatíženou nemovitostí s odpovídající hodnotou.
Mimochodem, za tržní cenu se v případě koupě ve většině případů považuje cena kupní. A to bez ohledu na to, kolik se domníváte, že tržní cena vámi kupované nemovitosti ve skutečnosti je. Nebankovní firma se jednoduše zeptá, proč by jako měl někdo prodávat nemovitost za nižší cenu, než za kolik ji reálně prodat může? Řekně, že tržní cena je přece cena, za kterou se nemovitost prodá(vá). Takže pokud se opravdu nejedná o výhodný kup například v rodině nebo v dražbě, bude se nejspíš při určení tržní ceny vycházet právě z ceny kupní.
Navíc je dobré si uvědomit, kolika procenty bývá ryzí nebankovní hypotéka úročena. Pod 10% se u ní podíváte jedině stěží. Narozdíl o bankovní hypotéky totiž neumí účelové využití hypotéky (kam financování koupě spadá) nijak zvýhodnit. Všechny "nebankovky" jsou prostě bezúčelové (Americké) a tím pádem podobně úročené bez ohledu na účel využití. A to by potom muselo být "sakra výhodné" koupě, aby se vám to oplatilo nebankovně financovat. K tomu všemu snad netřeba dodávat, že se hypotéka na koupi řadí mezi spotřebitelské hypotéky a je proto nutné splňovat zákonnou bonitu i u nebankovní hypotéky na koupi (nejedná-li se o nákup podnikatelského objektu se záměrem ho využít ke své podnikatelské činnosti).

Samozřejmě ale financování nákupu nemovitosti nebankovní hypotékou možné je v případě shody na výše uvedeném. Dá se tak zafinancovat rychle koupě, pokud je to možné a Vám to dává ekonomický smysl a potom převést do daleko levnější banky bez jakéhokoli poplatku hned, jakmile to především časový prostor a stav registru klienta dovolí. V této fází přefinancování do banky je taky vhodné řešit navýšení, pokud jsou potřebné peníze navíc. To lze, jak jsme si řekli, až do 90-ti % z ceny nemovitosti. Nicméně neměli byste kvůli svojí "naivitě" plynoucí z pouhé "neinformovanosti" výrazně přesahovat výše definované hranice. Uvědomme si, že to hlavní, v čem je v tomto případě jeho přidané hodnota, je tolerance jakkoli špatného stavu registru. A za ten si poptávající "pěkně" zaplatí. A tak je vhodné si rozmyslet, i když na nebankovní financování dosáhnete, jestli pro vás není ekonomicky vhodnější variantou počkat si na den, kdy bude možné získat hypotéku přímo v bance.
Toto mějte alespoň rámcově na paměti, než u nás poptáte hypotéku na koupi.

Řídíme se novým zákonem o spotřebitelském úvěru, který přišel v platnost 1. 12. 2016 a to na 101%.

U všech spříznených investorů dochází u spotřebitelských úvěrů ke splnění všech zákonných nařízení. Mezi hlavní můžeme zařadit povinnost půjčujícího vyhodnotit úvěruschopnost poptávajícího, k čemuž dojde prověřením jeho bonity. Poměr mezi celkovými příjmy a výdaji žadatele musí být vždy dostačující a splňovat zákonem přikázanou výši.

Stejně tak nedochází ke dvojím odměnám, které by se pobírali od půjčujícího i úvěrovaného zároveň.

Klient je dopředu vždy zavčas informován o všem, co by mohlo mít vliv na jeho rozhodnutí. Koná se vždy v jeho prospěch a dělá maximum pro jeho celkovou spokojenost.
Je čistě na jeho svobodném uvážení, jestli je pro něj spolupráce s námi přínosná a bude mít zájem v ní pokračovat, nebo nikoli.
Povinností, která musí být v tomto ohledu splněná, je celá spousta. Proto se dbá zvýšené pozornosti na jednotlivá zákonná ustanovení a nešetří na nákladech za právní služby.

Před vyplacením požadovaného financování nám poptávající neplatí jakýkoli poplatek dopředu.

V žádném z případů nám klient neplatí poplatek dopředu.

Co jediné je v některých případech potřeba v průběhu sjednání uhradit, jsou náklady spojené s odhadcem za provedení odhadu nemovitosti pro účely sjednání bankovního hypotečního úvěru. Za vedlejší náklady, které si poptávající musí hradit, mohou být považovány taky: právní služby (jsou-li zapotřebí), náklady na dopravu (palivo, amortizace, mhd) nebo na komunikaci (paušál). Ani jedna z těchto plateb však není odměnou pro nás.
Pokud se v průběhu sjednání dopustíme hrubého porušení některé z domluv nebo zásad "slušného jednání", může od poptávající od realizace s pověřeným specialistou kdykoli a bezplatně odstoupit. Aby se předešlo snahám o vypočítavé obcházení, je nutné, aby poptávající v případě takového rozhodnutí počítal s tím, že nebude mít možnost dále pokračovat ve vyřízení vyhledaného a nastaveného úvěru u námi zvoleného optimálního investora.
V opačném případě, pokud se mu nakonec přece jenom podaří v dohledné době díky nám dohledané financovnání získat, nám náleží předem dohodnutá odměna.


Obecné informace

Šedesátá, 7018/7055
Budova 64, 760 01, Zlín

  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  • +420 777 465 451


Všeobecné a právní podmínky poskytování nebankovních úvěrů jsou k dispozici ZDE:

Zodpovědná osoba: Tomáš Maček, IČ: 88853225. Je vázaný zástupce samostatného zprostředkovatele. Jsou nabízeny jeho úvěrové možnosti (bankovní i nebankovní) úvěrové poradenství v rámci živnostenského oprávnění + nabídky investorů v rámci tipařských smluv. Dumdluhu.cz je internetový portál, projekt sloužící především ke kvalitnímu úvěrovému, dluhovému poradenství.

Řídíme se zákonem o spotřebitelském úvěru platným od 1. 12. 2016. Vždy u našich investorů dochází v rámci spotřebitelských úvěrů před jejich poskytnutím k posouzení schopnosti splácet - prověření bonity klienta. Dále nedochází k dvojím odměnám a jsou dodržena všechna další kritéria zákona uvedené v informacích trvale přístupných spotřebiteli a v reklamačním řádu.

Některé údaje uvedené na těchto internetových stránkách se nevztahují na spotřebitelské úvěry poskytované podle zákona o spotřebitelském úvěru 145/2010 Sb. Jedná se především o úvěry podnikatelské, realitní služby...

Copyright © 2012 - 2022 Dumdluhu.cz