zběsilé zdražování

Zveřejněno dne: 11.02.2022
Autor: Tomáš Maček

Zběsilé zdražování, které se týká takřka všeho, včetně peněž, tedy hypoték, tzn. jejich úroků...

Vždyť jen v rámci aktuálně platného úrokového sazebníku jsme byli v průběhu pár posledních týdnů přinuceni takřka zdvojnásobit číselný symbol v jeho kolonce. To sice se splátkou při upřednostnění nejdelší dostupné splatnosti 30 let nedělá žádné extra divy, nicméně sledujte tu výši konečného přeplatku. Ta tímto „čachrem“ vystřelí tak rapidně, jako byste právě přepólovali svou nákupní preferenci z automobilky KIA na BMW a ten, kdo sebejistě tvrdí, že je schopen přesné předpovědi, kdy a na jakém čísle (si) dá centrální banka s celoplošným zdviháním pokoj a jaký bude další cenový vývoj, spíše střílí od pasu a to mnohdy někde z oblasti zadní partie. 

Nejen tento nedávný, náhlý a razantní růst tržních cen napříč prakticky všemi davem pořizovanými komoditami je poměrně jasným důkazem, že s obdobím, kdy se vše průběžně zlevňovalo a tudíž vyplatilo čekat, je na nějakou dobu konec. Někdo ty ten státní dluh, účtenky za dvouleté řádění a zpackané opatření hold zaplatit musí a kdo jiný by to měl být, než „zas a znovu“ převážně zástupci „prostého“ lidu. Nevybralo si to zrovna nejvhodnější chvíli, když je každý finančně vycucaný jak zdravotník po noční dvanáctce energeticky, ale tak co se dá dělat. Jednou se ta hra takto hraje, tak je potřeba se přizpůsobit…

Antidepresiva bych ale zatím zasunul zpátky do šuplíku, osobně se totiž nedomnívám, že je takové skokové zdražení výhledově udržitelné. Jakmile se ceny vyhoupnou vysoko nad hranici plátce schopnosti obyvatelstva, budou muset jejich tvůrci přicupitat s opatřeními vedoucími k jejich opětovnému poklesu. Dlouhodobě prodávat za tolik, kolik si nemůže skoro nikdo dovolit platit, je přece ekonomický nesmysl, neudržitelná hříčka. To by museli podobným tempem vystřelit i příjmy domácností, na což to vzhledem k současné ekonomické kondici firem po nedávném ekonomickém masakru nadvakrát nevypadá.

Tak spíš, než na další šponování a zatvrzelé držení cen, bych to viděl spíš na dočasné poškádlení poptávajících ve stylu „dejme jim co proto, když už jsme při tom, pořádně je postrašme“ a nedalekou cenovou redukci. Lidé by brblali i při pár procentním zvýšení, tak to ti nahoře možná vyhodnotili tak, že je lepší jít pěkně do extrému a při následném poklesu se pak dočkat davové reakce „UF, ještě že tak“, přestože je to pořád o rozdíl třídy nahoře oproti „výchozímu bodu“, než to hned poslat „pouze“ do něho a potom čelit útokům typu „TS, taková nestydatost! To jste se zbláznili s takovými cenami!?“. Takto budou mít nahoře namísto masových protestů alespoň klid, bylo to 1.7, teď je to na 4.6 a nadále to bude už JENOM za ještě zvládnutelných 3.2 a ještě se možná dočkají poklony typu: „Děkujeme, dobrá práce hoši a holky! A ještě za to může ten kovidí „parchant“…“ Bude se konečně obstojně profitovat z durch zadluženého obyvatelstva, kdy ještě nedávno, „shodou okolností těsně před započetím pandemie“ dostal „za nula, nula, prd“ úvěr téměř každý, kdo si uprdl a k tomu se dokázal podepsat. Jo a taky se jim na něho bude pěkněji zaklekávat a vláčet s ním „doleva, doprava“. Určitě smolná náhoda, no jak pro koho…

Do té doby utáhněte rozevláté kšandy, omezte přebujelé tužby a to, co z cenově přepálených položek nemusíte nutně pořizovat, prozatím vyhoďte z nákupního košíku, anebo omezte množstvím na možné minimum. Ušetřené peníze si pak odložte jako rezervu na zajištění relativně důstojného žití. Protože jen tomu, kdo si po tomto vycucání dokáže ponechat příjemně naducaný polštář, se bude spát jako kingovi. Pokud nás takové rezolutní odmítnutí nakupovat za natolik přemrštěné ceny vyjádří dostatečný počet, už jen to přiměje stranu nabídky k přiblížení jejich výše představám nás potenciálních kupujících, tedy směrem nazpět dolů. Kdežto když si to necháme všichni odevzdaně líbit, k nějakému dobrovolnému a závratnému zlevňování se zrovna nadvakrát nebudou mít. Ano, chápu, snadno se to říká. Ale musíte topit, jezdit, jíst… Jasně, ale tak dá se uskromnit, ne? Nemusíte se nacházet zrovna v prostředí vyhřátém na 23 stupňů, 19 bude bohatě stačit. Netřeba se neuroticky třepotat autem po všech čertech a tramtáriích. Na oběd stačí hodit flákotu naloženou z masny na pánvici a ne si to namířit do předražené pěti hvězdy s podobným jídelníčkem za cca pětkrát tolik. Že zadku bude bohatě stačit třívrstvý namísto pěti a co všechno čemu všemu snad ani netřeba zdůrazňovat. Bez ohledu na ostatní se tak naučíte čelit nepříjemnostem, omezovat, smiřovat s málem a i za něho být vděčný, což je sám o sobě úctyhodný osobnostní posun vpřed, a navíc bojovat se štítem bránícím před inflací, která vás tím pádem tolik nezasáhne. Uvidíte tak, že na všem zlém většinou bývá „alespoň něco“ dobrého…


Důležité upozornění!


Veškeré financování řešíme od OD ČÁSTKY 300 000 Kč. Žádosti o menší peníze nemají možnost pověření specialisté vyřizovat z kapacitních důvodů.

Z důvodu omezených kapacit nejsme schopni celorepublikově řešit požadavky klientů na menší peníze. Žádosti o desetitisícové půjčky prosím neposílat. 

Půjčku bez zástavy nemovitosti je možné sjednat pouze pro žadatele, který má akceptovatelný stav registru a dostatečnou výši doložitelného příjmu vzhledem ke svým výdajům.

Musí tak být splněna zákonná povinnost prověření bonity žadatele a také dosažení jejich potřebných hodnot. Jako příjem se akceptuje především pracovní smlouva na dobu neurčitou u žadatele zaměstnance nebo poslední 2 podané daňové přiznání, pokud je žadatelem OSVČ. K tomu je samozřejmě možné započítat různé druhy: příspěvků, rent, důchodů a v některých případech také přivýdělků. V registru by se rozhodně neměly nacházet záznamy typu: nedávného zesplatnění, exekuce, nebo oficiální ukončení insolvence. Pokud tyto záznamy u žadatele jsou, bude nejspíš možné řešit pouze zástavou nemovitosti, tedy prostřednictvím nebankovní hypotéky.

Neumíme řešit hypotéku na koupi nemovitosti, kdy má žadatel vyloženě špatný stav registru, slabé příjmy a zároveň třeba žádné vlastní peníze (akontaci).

V takovém případě může žadatel zvýšit své šance na získání výhodného financování, pokud k sobě dokáže sehnat spolužadatele s potřebným příjmem a stavem registru. Dalším řešením je nabídnout do zástavy ještě jinou nemovitost nad rámec té kupované. Zvýšit šance na zdráné sjednání může taky schopností "přispět" ke kupní ceně alespoň 10% ze svých (nebo po rodině půjčených) peněz.

Pokud budou registry poptávajícího v naprosto tristním stavu, nebo bude dosahovat mizerné výše jeho doložitelný příjem. Nejsme kouzelníci a pokud se klient neposnaží, aby dostatečně zlepšil parametry svojí poptávky, nebude nejspíš možné požadované financování koupě řešit.

A argument typu, že přece proto poptáváte nebankovní, abyste si mohli nemovitost koupit a ještě k tomu v ideálním případě získat peníze navíc na rekonstrukci nebo na poplacení všech bez zástavních dluhů, které máte... To je prosím pěkně požadavek naprosto mimo mísu. Nebankovní sektor je totiž schopný zafinancovat maximálně 60% z tržní ceny nemovitosti, která jde oproti ní do zástavy. To v převedené řeči čísel znamená, že by žadatel o nebankovní hypotéku na koupi musel mít našetřené alespoň 40% z její pořizovací ceny, nebo potom tuto hypotéku patřičným způsobem dozajistit nezatíženou nemovitostí s odpovídající hodnotou.
Mimochodem, za tržní cenu se v případě koupě ve většině případů považuje cena kupní. A to bez ohledu na to, kolik se domníváte, že tržní cena vámi kupované nemovitosti ve skutečnosti je. Nebankovní firma se jednoduše zeptá, proč by jako měl někdo prodávat nemovitost za nižší cenu, než za kolik ji reálně prodat může? Řekně, že tržní cena je přece cena, za kterou se nemovitost prodá(vá). Takže pokud se opravdu nejedná o výhodný kup například v rodině nebo v dražbě, bude se nejspíš při určení tržní ceny vycházet právě z ceny kupní.
Navíc je dobré si uvědomit, kolika procenty bývá ryzí nebankovní hypotéka úročena. Pod 10% se u ní podíváte jedině stěží. Narozdíl o bankovní hypotéky totiž neumí účelové využití hypotéky (kam financování koupě spadá) nijak zvýhodnit. Všechny "nebankovky" jsou prostě bezúčelové (Americké) a tím pádem podobně úročené bez ohledu na účel využití. A to by potom muselo být "sakra výhodné" koupě, aby se vám to oplatilo nebankovně financovat. K tomu všemu snad netřeba dodávat, že se hypotéka na koupi řadí mezi spotřebitelské hypotéky a je proto nutné splňovat zákonnou bonitu i u nebankovní hypotéky na koupi (nejedná-li se o nákup podnikatelského objektu se záměrem ho využít ke své podnikatelské činnosti).

Samozřejmě ale financování nákupu nemovitosti nebankovní hypotékou možné je v případě shody na výše uvedeném. Dá se tak zafinancovat rychle koupě, pokud je to možné a Vám to dává ekonomický smysl a potom převést do daleko levnější banky bez jakéhokoli poplatku hned, jakmile to především časový prostor a stav registru klienta dovolí. V této fází přefinancování do banky je taky vhodné řešit navýšení, pokud jsou potřebné peníze navíc. To lze, jak jsme si řekli, až do 90-ti % z ceny nemovitosti. Nicméně neměli byste kvůli svojí "naivitě" plynoucí z pouhé "neinformovanosti" výrazně přesahovat výše definované hranice. Uvědomme si, že to hlavní, v čem je v tomto případě jeho přidané hodnota, je tolerance jakkoli špatného stavu registru. A za ten si poptávající "pěkně" zaplatí. A tak je vhodné si rozmyslet, i když na nebankovní financování dosáhnete, jestli pro vás není ekonomicky vhodnější variantou počkat si na den, kdy bude možné získat hypotéku přímo v bance.
Toto mějte alespoň rámcově na paměti, než u nás poptáte hypotéku na koupi.

Řídíme se novým zákonem o spotřebitelském úvěru, který přišel v platnost 1. 12. 2016 a to na 101%.

U všech spříznených investorů dochází u spotřebitelských úvěrů ke splnění všech zákonných nařízení. Mezi hlavní můžeme zařadit povinnost půjčujícího vyhodnotit úvěruschopnost poptávajícího, k čemuž dojde prověřením jeho bonity. Poměr mezi celkovými příjmy a výdaji žadatele musí být vždy dostačující a splňovat zákonem přikázanou výši.

Stejně tak nedochází ke dvojím odměnám, které by se pobírali od půjčujícího i úvěrovaného zároveň.

Klient je dopředu vždy zavčas informován o všem, co by mohlo mít vliv na jeho rozhodnutí. Koná se vždy v jeho prospěch a dělá maximum pro jeho celkovou spokojenost.
Je čistě na jeho svobodném uvážení, jestli je pro něj spolupráce s námi přínosná a bude mít zájem v ní pokračovat, nebo nikoli.
Povinností, která musí být v tomto ohledu splněná, je celá spousta. Proto se dbá zvýšené pozornosti na jednotlivá zákonná ustanovení a nešetří na nákladech za právní služby.

Před vyplacením požadovaného financování nám poptávající neplatí jakýkoli poplatek dopředu.

V žádném z případů nám klient neplatí poplatek dopředu.

Co jediné je v některých případech potřeba v průběhu sjednání uhradit, jsou náklady spojené s odhadcem za provedení odhadu nemovitosti pro účely sjednání bankovního hypotečního úvěru. Za vedlejší náklady, které si poptávající musí hradit, mohou být považovány taky: právní služby (jsou-li zapotřebí), náklady na dopravu (palivo, amortizace, mhd) nebo na komunikaci (paušál). Ani jedna z těchto plateb však není odměnou pro nás.
Pokud se v průběhu sjednání dopustíme hrubého porušení některé z domluv nebo zásad "slušného jednání", může od poptávající od realizace s pověřeným specialistou kdykoli a bezplatně odstoupit. Aby se předešlo snahám o vypočítavé obcházení, je nutné, aby poptávající v případě takového rozhodnutí počítal s tím, že nebude mít možnost dále pokračovat ve vyřízení vyhledaného a nastaveného úvěru u námi zvoleného optimálního investora.
V opačném případě, pokud se mu nakonec přece jenom podaří v dohledné době díky nám dohledané financovnání získat, nám náleží předem dohodnutá odměna.


Obecné informace

Šedesátá, 7018/7055
Budova 64, 760 01, Zlín

  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  • +420 777 465 451


Všeobecné a právní podmínky poskytování nebankovních úvěrů jsou k dispozici ZDE:

Zodpovědná osoba: Tomáš Maček, IČ: 88853225. Je vázaný zástupce samostatného zprostředkovatele. Jsou nabízeny jeho úvěrové možnosti (bankovní i nebankovní) úvěrové poradenství v rámci živnostenského oprávnění + nabídky investorů v rámci tipařských smluv. Dumdluhu.cz je internetový portál, projekt sloužící především ke kvalitnímu úvěrovému, dluhovému poradenství.

Řídíme se zákonem o spotřebitelském úvěru platným od 1. 12. 2016. Vždy u našich investorů dochází v rámci spotřebitelských úvěrů před jejich poskytnutím k posouzení schopnosti splácet - prověření bonity klienta. Dále nedochází k dvojím odměnám a jsou dodržena všechna další kritéria zákona uvedené v informacích trvale přístupných spotřebiteli a v reklamačním řádu.

Některé údaje uvedené na těchto internetových stránkách se nevztahují na spotřebitelské úvěry poskytované podle zákona o spotřebitelském úvěru 145/2010 Sb. Jedná se především o úvěry podnikatelské, realitní služby...

Copyright © 2012 - 2022 Dumdluhu.cz