Půjčka pro začínající podnikatele 2019

Zveřejněno dne: 03.04.2019
Autor: Tomáš Maček
Podstatná otázka na toto téma je, jak moc začínající podnikatel je, jestli založil živnost teprve „včera“, nebo rok a půl zpátky? Má tak už alespoň nějaký zisk historicky, ekonomické úspěchy, obraty? Nebo zatím svou podnikatelskou činností nevydělal vůbec nic, prakticky mu nepřišla na účet ani koruna? Nemá podané jediné daňové přiznání, nebo už podával a jsou tam nějaké rozumné čísla? Kolik peněz chce z podnikatelské půjčky získat a na co přesně? Je žadatelem právnická, nebo fyzická osoba? Počítejme, že peníze půjdou na jeho podnikání.

Jak získat lepší vstupní podmínky pro podnikatelskou půjčku?

Dobrou zprávou je, že pokud je žadatelem obecně podnikatel a peníze z půjčky použije na své podnikání, mělo by se jednat o ryze podnikatelský úvěr, který nepodléhá novému zákonu o spotřebitelském úvěru. A tak ano, mělo by být právně v pořádku sjednat začínajícímu podnikateli půjčku bez doložení příjmu.

Horší zprávou je to, že půjčující, bude-li se jednat o půjčku pro začínající podnikatele bez doložení příjmu a hlavně bez zástavy nemovitosti, bude chtít nejspíš vidět ekonomiku podnikatele a ta taky bude muset být v dobrém stavu. Důvodem je, že riziko neúspěchu v počátcích podnikání a z toho plynoucího nesplácení této podnikatelské půjčky je zde vysoké. Růžové oči začínajícího podnikatele, nezkušenost s reálným trhem, prostředím. To vše může vést k přecenění sil, neodhadnutí následné reality a následné platební neschopnosti.

Jak už sem zmiňoval v předchozích článcích, tím, že nejde do zástavy nemovitost, dochází k důkladnějšímu prověřování žadatele o půjčku, aby se tak minimalizovalo riziko nesplácení půjčky a následného, v případě bez zástavní půjčky, podstatně náročnějšího získávání (vymáhání) zapůjčených peněz zpět.

K tak důkladnému prověřování naopak nemusí dojít u nebankovní podnikatelské půjčky se zástavou nemovitosti (podnikatelské hypotéky). Jinými slovy, pokud má začínající podnikatel možnost dát do zástavy nemovitost oproti půjčce bez zkoumání (doložení) příjmu, je možné na nebankovním trhu sehnat slušnou nebankovní podnikatelskou půjčku se zástavou této nemovitosti, aniž by se půjčující musel zabývat ekonomikou firmy, požadoval daňová přiznání v dobrém stavu. Tzn. lze půjčku poskytnout, aniž by vyžadoval doložení příjmu. Ani registr (splácení historicky) nemusí být v nijak dobrém stavu. Půjčující v tomto případě totiž má jistotu v podobě zástavního práva na nemovitosti, a tak pokud podnikatel přecení trh, své síly. Zkrátka se dostane do dlouhodobé platební neschopnosti, nebude v budoucnu schopen dostát svým závazkům, splácet zapůjčenou podnikatelskou půjčku, může si půjčující vzít zapůjčené peníze zpět, plus nejspíš i nějaké nutno počítat i s nějakými sankcemi, a to zpeněžením, příkazem k prodeji této nemovitosti.

Kde sehnat nejlepší podnikatelskou půjčku

To se už podnikatelské půjčky bez zástavy nemovitosti říct nedá. Tady je cesta k získání zapůjčených peněz zpátky podstatně komplikovanější v případě nesplácení, nebo vyhlášení insolvence ze strany dlužníka. A tak upřímně na nebankovním trhu nevím o jediném subjektu, který by bez zástavy nemovitosti půjčoval větší peníze (alespoň řádově vyšší stovky tisíc) za rozumných podmínek, vlastně ani za nerozumných. A tak je v podstatě na nebankovním trhu prakticky jedno, jestli má podnikatel dobrý doložitelný příjem, obraty a zisky. Na variantu získání půjčky pro podnikatele bez zástavy nemovitosti na nebankovním úvěrovém trhu (alespoň k aktuálním datu 3. 4. 2019, kdy píšu tento článek) se doporučuji nespoléhat. Moc jich na trhu není. A pokud se nějaká na trhu objeví obecně schopna půjčit zaměstnancům, nebo podnikatelům bez zástavy nemovitosti za ne o moc míň výhodných podmínek než banka, náročnost na sjednání půjčky, a doložení všech možných podkladů, se zde s časem neustále zvyšuje, průchodnost poptávajících snižuje (tzv. „odpad“ zvyšuje) až projde na rozumnou půjčku například jeden z pětadvaceti. To už potom nemá cenu zde poptávající řešit (ztrácet čas, energii / investovat snahu a naději nejen naši ale i našich poptávajících) a raději si zkrátka říct, nebankovně bez zástavy nemovitosti nejspíš prostě ne. Buď dám (nebo seženu 3. osoby) do zástavy nemovitost, nebo někoho k sobě – osobu blízkou (nebo dočasně mimo sebe), které má rozumný stav příjmu (bonity) a registru.

Každopádně to neznamená, že pokud jste nepochodili sami v bankovním sektoru, u svojí banky, nebo finančního poradce, často spíš pojišťováka s ne zcela dobrými úvěrovými možnostmi, a zkrátka nemáte možnost zástavy nemovitosti. Že se nám nemáte ozvat. Naopak. Ozvěte se pro nezávazné vyhodnocení Vaší situace, žádosti. Déle než 10 minut vstupního nezávazného a bezplatného hovoru to nezabere. A na základě tohoto budeme hned vědět, co je, a co není možné řešit.

Snažíme se vytvářet nadstandardní možnosti pro naše poptávající i v bankovním sektoru a tak je kolikrát možné skrz vlastní vědomosti a možnosti „prosadit“ v bankovním sektoru i Váš požadavek na půjčku, ať je nebo není možnost zajištění - zástavy nemovitosti. Půjčka se zástavou nemovitosti bude v bankovním sektoru půjčka vždy výhodnější, v nebankovním za mě jediná možná. Navíc šance na úspěšné sjednání pro klienta nápomocné půjčky se s možností dát do zástavy nemovitost obecně zvyšuje.

Jestli máte možnost zástavy nemovitosti, je možné nechat vyhodnotit Váš požadavek současně i nebankovním sektorem, investory. Vám následně nezávazně nabídnout až tu nejlepší nabídku na nebankovní půjčku, nechat ji jako jakési „zadní vrátka“, kterých bude možné využít v případě, že bude možné řešit (pro Vás vždy „o parník“ výhodnější) bankovní financování.

Neváhejte nás kontaktovat pro nezávaznou analýzu a vytvoření konkrétní nabídky podnikatelské půjčky (ať už pro fungující, nebo pro začínající podnikatele).

Poslat nezávaznou žádost o bezplatnou konzultaci podnikatelské půjčky


Důležité upozornění!


Veškeré financování řešíme od OD ČÁSTKY 300 000 Kč. Žádosti o menší peníze nemají možnost pověření specialisté vyřizovat z kapacitních důvodů.

Z důvodu omezených kapacit nejsme schopni celorepublikově řešit požadavky klientů na menší peníze. Žádosti o desetitisícové půjčky prosím neposílat. 

Půjčku bez zástavy nemovitosti je možné sjednat pouze pro žadatele, který má akceptovatelný stav registru a dostatečnou výši doložitelného příjmu vzhledem ke svým výdajům.

Musí tak být splněna zákonná povinnost prověření bonity žadatele a také dosažení jejich potřebných hodnot. Jako příjem se akceptuje především pracovní smlouva na dobu neurčitou u žadatele zaměstnance nebo poslední 2 podané daňové přiznání, pokud je žadatelem OSVČ. K tomu je samozřejmě možné započítat různé druhy: příspěvků, rent, důchodů a v některých případech také přivýdělků. V registru by se rozhodně neměly nacházet záznamy typu: nedávného zesplatnění, exekuce, nebo oficiální ukončení insolvence. Pokud tyto záznamy u žadatele jsou, bude nejspíš možné řešit pouze zástavou nemovitosti, tedy prostřednictvím nebankovní hypotéky.

Neumíme řešit hypotéku na koupi nemovitosti, kdy má žadatel vyloženě špatný stav registru, slabé příjmy a zároveň třeba žádné vlastní peníze (akontaci).

V takovém případě může žadatel zvýšit své šance na získání výhodného financování, pokud k sobě dokáže sehnat spolužadatele s potřebným příjmem a stavem registru. Dalším řešením je nabídnout do zástavy ještě jinou nemovitost nad rámec té kupované. Zvýšit šance na zdráné sjednání může taky schopností "přispět" ke kupní ceně alespoň 10% ze svých (nebo po rodině půjčených) peněz.

Pokud budou registry poptávajícího v naprosto tristním stavu, nebo bude dosahovat mizerné výše jeho doložitelný příjem. Nejsme kouzelníci a pokud se klient neposnaží, aby dostatečně zlepšil parametry svojí poptávky, nebude nejspíš možné požadované financování koupě řešit.

A argument typu, že přece proto poptáváte nebankovní, abyste si mohli nemovitost koupit a ještě k tomu v ideálním případě získat peníze navíc na rekonstrukci nebo na poplacení všech bez zástavních dluhů, které máte... To je prosím pěkně požadavek naprosto mimo mísu. Nebankovní sektor je totiž schopný zafinancovat maximálně 60% z tržní ceny nemovitosti, která jde oproti ní do zástavy. To v převedené řeči čísel znamená, že by žadatel o nebankovní hypotéku na koupi musel mít našetřené alespoň 40% z její pořizovací ceny, nebo potom tuto hypotéku patřičným způsobem dozajistit nezatíženou nemovitostí s odpovídající hodnotou.
Mimochodem, za tržní cenu se v případě koupě ve většině případů považuje cena kupní. A to bez ohledu na to, kolik se domníváte, že tržní cena vámi kupované nemovitosti ve skutečnosti je. Nebankovní firma se jednoduše zeptá, proč by jako měl někdo prodávat nemovitost za nižší cenu, než za kolik ji reálně prodat může? Řekně, že tržní cena je přece cena, za kterou se nemovitost prodá(vá). Takže pokud se opravdu nejedná o výhodný kup například v rodině nebo v dražbě, bude se nejspíš při určení tržní ceny vycházet právě z ceny kupní.
Navíc je dobré si uvědomit, kolika procenty bývá ryzí nebankovní hypotéka úročena. Pod 10% se u ní podíváte jedině stěží. Narozdíl o bankovní hypotéky totiž neumí účelové využití hypotéky (kam financování koupě spadá) nijak zvýhodnit. Všechny "nebankovky" jsou prostě bezúčelové (Americké) a tím pádem podobně úročené bez ohledu na účel využití. A to by potom muselo být "sakra výhodné" koupě, aby se vám to oplatilo nebankovně financovat. K tomu všemu snad netřeba dodávat, že se hypotéka na koupi řadí mezi spotřebitelské hypotéky a je proto nutné splňovat zákonnou bonitu i u nebankovní hypotéky na koupi (nejedná-li se o nákup podnikatelského objektu se záměrem ho využít ke své podnikatelské činnosti).

Samozřejmě ale financování nákupu nemovitosti nebankovní hypotékou možné je v případě shody na výše uvedeném. Dá se tak zafinancovat rychle koupě, pokud je to možné a Vám to dává ekonomický smysl a potom převést do daleko levnější banky bez jakéhokoli poplatku hned, jakmile to především časový prostor a stav registru klienta dovolí. V této fází přefinancování do banky je taky vhodné řešit navýšení, pokud jsou potřebné peníze navíc. To lze, jak jsme si řekli, až do 90-ti % z ceny nemovitosti. Nicméně neměli byste kvůli svojí "naivitě" plynoucí z pouhé "neinformovanosti" výrazně přesahovat výše definované hranice. Uvědomme si, že to hlavní, v čem je v tomto případě jeho přidané hodnota, je tolerance jakkoli špatného stavu registru. A za ten si poptávající "pěkně" zaplatí. A tak je vhodné si rozmyslet, i když na nebankovní financování dosáhnete, jestli pro vás není ekonomicky vhodnější variantou počkat si na den, kdy bude možné získat hypotéku přímo v bance.
Toto mějte alespoň rámcově na paměti, než u nás poptáte hypotéku na koupi.

Řídíme se novým zákonem o spotřebitelském úvěru, který přišel v platnost 1. 12. 2016 a to na 101%.

U všech spříznených investorů dochází u spotřebitelských úvěrů ke splnění všech zákonných nařízení. Mezi hlavní můžeme zařadit povinnost půjčujícího vyhodnotit úvěruschopnost poptávajícího, k čemuž dojde prověřením jeho bonity. Poměr mezi celkovými příjmy a výdaji žadatele musí být vždy dostačující a splňovat zákonem přikázanou výši.

Stejně tak nedochází ke dvojím odměnám, které by se pobírali od půjčujícího i úvěrovaného zároveň.

Klient je dopředu vždy zavčas informován o všem, co by mohlo mít vliv na jeho rozhodnutí. Koná se vždy v jeho prospěch a dělá maximum pro jeho celkovou spokojenost.
Je čistě na jeho svobodném uvážení, jestli je pro něj spolupráce s námi přínosná a bude mít zájem v ní pokračovat, nebo nikoli.
Povinností, která musí být v tomto ohledu splněná, je celá spousta. Proto se dbá zvýšené pozornosti na jednotlivá zákonná ustanovení a nešetří na nákladech za právní služby.

Před vyplacením požadovaného financování nám poptávající neplatí jakýkoli poplatek dopředu.

V žádném z případů nám klient neplatí poplatek dopředu.

Co jediné je v některých případech potřeba v průběhu sjednání uhradit, jsou náklady spojené s odhadcem za provedení odhadu nemovitosti pro účely sjednání bankovního hypotečního úvěru. Za vedlejší náklady, které si poptávající musí hradit, mohou být považovány taky: právní služby (jsou-li zapotřebí), náklady na dopravu (palivo, amortizace, mhd) nebo na komunikaci (paušál). Ani jedna z těchto plateb však není odměnou pro nás.
Pokud se v průběhu sjednání dopustíme hrubého porušení některé z domluv nebo zásad "slušného jednání", může od poptávající od realizace s pověřeným specialistou kdykoli a bezplatně odstoupit. Aby se předešlo snahám o vypočítavé obcházení, je nutné, aby poptávající v případě takového rozhodnutí počítal s tím, že nebude mít možnost dále pokračovat ve vyřízení vyhledaného a nastaveného úvěru u námi zvoleného optimálního investora.
V opačném případě, pokud se mu nakonec přece jenom podaří v dohledné době díky nám dohledané financovnání získat, nám náleží předem dohodnutá odměna.


Obecné informace

Šedesátá, 7018/7055
Budova 64, 760 01, Zlín

  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  • +420 777 465 451


Všeobecné a právní podmínky poskytování nebankovních úvěrů jsou k dispozici ZDE:

Zodpovědná osoba: Tomáš Maček, IČ: 88853225. Je vázaný zástupce samostatného zprostředkovatele. Jsou nabízeny jeho úvěrové možnosti (bankovní i nebankovní) úvěrové poradenství v rámci živnostenského oprávnění + nabídky investorů v rámci tipařských smluv. Dumdluhu.cz je internetový portál, projekt sloužící především ke kvalitnímu úvěrovému, dluhovému poradenství.

Řídíme se zákonem o spotřebitelském úvěru platným od 1. 12. 2016. Vždy u našich investorů dochází v rámci spotřebitelských úvěrů před jejich poskytnutím k posouzení schopnosti splácet - prověření bonity klienta. Dále nedochází k dvojím odměnám a jsou dodržena všechna další kritéria zákona uvedené v informacích trvale přístupných spotřebiteli a v reklamačním řádu.

Některé údaje uvedené na těchto internetových stránkách se nevztahují na spotřebitelské úvěry poskytované podle zákona o spotřebitelském úvěru 145/2010 Sb. Jedná se především o úvěry podnikatelské, realitní služby...

Copyright © 2012 - 2022 Dumdluhu.cz