Půjčka pro začínající živnostníky – Jak ji lze výhodně dosáhnout?

Zveřejněno dne: 27.03.2019
Autor: Tomáš Maček
Z mého pohledu je půjčka pro začínající živnostníky BEZ ZÁSTAVY NEMOVITOSTI doménou spíše bank, než nebankovních společností.

Teda jestli vám do začátku podnikání nepomůže maximálně nízké desítky tisíc za velmi vysoký měsíční úrok, což je v podobě nevýhodných mikro půjček nejspíš to jediné, co u nebankovních firem najdete. (a my to nedoporučujeme a nesjednáváme!)

Na výhodnosti rozumnou nebankovní půjčku pro začínajícího živnostníka v dostatečné (klidně milionové) výši je možné řešit jedině se zástavou nemovitosti. A to až to 80 % z hodnoty. Pokud naopak možnost zástavy není, musí mít osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ - živnostník), obecně podnikatel doložitelný příjem a registr v rozumném stavu.

Pokud ale má vyloženě vážné záznamy v registru, současně zkrátka nemá příjem jak doložit, a to ani jak daňovým přiznáním, tak ani potvrzením o příjmu, a ani nemá možnost dát do zástavy nemovitost. Má počítám zatím smůlu a bude muset svoje podnikání rozvíjet postupně bez úvěrové injekce.

Rozeberme si to trochu víc do hloubky v následujícím článku, ke kterému se dostanete kliknutím na „Pokračovat ve čtení".

Jak získat půjčku, když jsem živnostník na začátku podnikání?

Každý žadatel o půjčku by měl mít doložitelný příjem. Doložitelným příjmem u živnostníků, obecně podnikatelů je daňové přiznání za poslední daňové období. Tak jak u zaměstnanců je doložitelný příjem výplatní páska a potvrzení o příjmu.

Takže pokud z tohoto daňového přiznání nevychází dostatečný měsíční příjem, tzn. čistý roční zisk v podobě obrat mínus náklady děleno 12 / někdy je možné vyjít čistě z obratu, který se potom pro výpočet měsíčního příjmu dělí 12, nebo první daňové přiznání není u začínajícího podnikatele ještě ani podané, podstatně to sjednání půjčky živnostníkovi komplikuje.

Pokud se navíc nachází nějaký ten záznam v registru, je to pro sjednání půjčky bez zástavy nemovitosti pro začínajícího podnikatele další negativní faktor.

Ano, možná se na trhu najde několik nebankovních firem, které půjčí vyšší desítky, nebo nižší stovky tisíc podnikateli bez zástavy. Ale registr bude muset být prakticky čistý a příjem bonita téměř dostačující, vysoký. Jinak je člověk odkázaný na nutnost buďto:
  • sehnat si do zástavy nemovitost (svoji nebo 3. osoby) a sjednat si tak docela výhodnou nebankovní půjčku pro začínající živnostníky se zástavou nemovitosti (hypotéku)
  • sehnat si někoho k sobě s takovým stavem registru a bonity buďto na spolužadatele, nebo hlavního žadatele s tím, že v budoucnu se půjčka přeúvěruje na Vás
  • sáhnout po výhodné bankovní nebo nevýhodné nebankovní půjčce

Mezi bankami byste mohli bez zástavy pochodit lépe, alespoň v reklamách to kolikrát tvrdí, ale realita taky nebude nijak růžová. Registr oficiálně musí samozřejmě být v naprosto skvělém stavu, no možná si budou schopni poradit s aktuální nemožností doložit příjem.

Především byste mohli uspět, přislíbíte-li převedení hlavního účtu k nim, uzavřete-li různá pojištění (životní, podnikatelské, pro případ nesplácení tohoto úvěru…), přislíbíte-li plnění minimálních obratů na účtu.

Výše půjčky nejspíš nicméně nebude nijak astronomická, ale několik set tisíc by mohlo být možné získat. Čím bude vyšší půjčka, počítejte s tím, že tím víc podkladů a informací se bude muset nejspíš doložit, aby bylo možné půjčku získat.

Pokud budete chtít dosáhnout na řádově vyšší úvěr, bude možná potřeba doložit ještě podnikatelský plán, záměr, předpokládané budoucí čísla z podnikání, čím jste jedineční od konkurence, proč byste měli zrovna Vy uspět.

Nicméně vždy bude snadnější půjčku pro živnostníky získat s doložitelným příjmem, tzn. alespoň jedním podaným daňovým přiznáním, ideálně pak ve slušném stavu čísel.

Možná byste se taky mohli poohlédnout po financích do podnikání u známých, rodiny, nebo zkrátka lidí kolem s kapitálem, kteří Vás znají, věří Vám, nebo jsou třeba z oboru, vyznají se tak ve Vašem směru podnikání, vidí tak Vaše kvality, přínos, ocení nápad. A buď za úrok, nebo např. podíl ve společném podnikání Vám půjčí potřebné peníze na rozjezd.

Nicméně osobně doporučuju být v začátcích podnikání maximálně obezřetnými a zůstat stát nohama na zemi. Z mého pohledu je ideální podnikání rozjíždět z klidně nevelkého ale za to „vlastnoručně" našetřeného kapitálu. Kdy si dá člověk velký pozor na to, jaké investiční příležitosti využije, v jakém měřítku a podobně. Zkrátka k penězům přistupuje z podstaty přirozenosti daleko zodpovědněji a opatrněji, něž když se mu peníze jen tak "na lusknutí prstu" objeví na úvěrovém účtu.

Až z postupně rostoucích zisků plynoucích z tohoto biznisu zpátky pomalu a rozumně reinvestovat vydělané peníze zpět a stavět tak podnikání na pevné skále poctivou, trpělivou každodenní prací, úsilím. Zlepšovat postupně svoje znalosti, schopnosti, kontakty a až po letech, když už se člověk dostane v podnikání do bodu, že bez větší peněžní injekce třeba není možné dál požadovaně růst, řešit potřebu získat a shánět peníze úvěrem.

Na druhém konci stojí stavění vzdušných zámků bez jakékoli reálné zkušenosti postavených často zcela mimo realitu. Kdy první co je potřeba je sehnat peníze na rozjezd! „Vysoký úrok? Co to je? Nevadí! Zaplatíme! Už teď jsme milionáři".

Jak získat úvěr od banky nebo nebankovní úvěrové společnosti?

Dalším 100 % řešením, jak získat úvěr, nebo zvýšit pravděpodobnost získání výhodné půjčky, od úvěrové společnosti, ať už bez zástavy bankovní, zde je podstatný především 1. bod, nebo nebankovní se zástavou, zde je podstatný bod č. 2, samozřejmě může být:

  1. Sehnat k sobě osobu blízkou s doložitelným příjmem (ideálně podnikatele majícího zkušenosti s Vašim oborem podnikání a z tohoto plynoucí doložitelný příjem -> vystavené faktury, daňové přiznání / no i „obyčejný zaměstnanec" by mohl pomoct) a taky s rozumným stavem registru, která by Vám tzv. ručila, šla na spolužadatele.
  2. SEHNAT DO ZÁSTAVY NEMOVITOST a pokud půjdou požadované peníze čistě na účel podnikání (klidně pro začínajícího podnikatele) a žadatelem bude podnikatel (ne spotřebitel, zaměstnanec), bude se tak jednat o ryzí podnikatelský nebankovní hypoteční úvěr (nebankovní půjčku na rozjezd podnikání se zástavou) a nebude by nemělo byt nutné nebankovní firmě doložit příjem, splňovat přísná bonitní kritéria.
Ještě je otázkou typ nemovitosti, která půjde do zástavy, jestli se bude jednat o nemovitost komerční: sklad, objekt k podnikání, průmyslový objekt, nebo rezidenční: rodinný dům, bytová jednotka, chalupa, pozemek a jiné, no rozhodující by měl být v tomto případě účel využití (obecně na podnikání), takže ani s jedním typem nemovitosti by neměl být problém získat nebankovní podnikatelskou půjčku pro začínající podnikatele se zástavou. Navíc zde nehraje roli stav registru, protože ten nebankovní firmy nemusí řešit. Toto pomůže začínajícímu živnostníkovi s nenutností doložit příjem, bonitu. Nicméně jenom v případě, bude-li si mít možnost a bude-li vůbec ochotný dát oproti půjčce do zástavy nemovitost. Pro nebankovní instituci je důležité, že se jedná o půjčku se zástavou nemovitosti. Že má zkrátka svoji pohledávku krytou zástavním právem na nemovitosti, z které si v případě nesplácení může vzít jejím prodejem peníze zpět. Banky budou nejspíš stejně chtít vidět ekonomickou historii, ať už je zde možnost zástavy nemovitosti, nebo není. Maximálně zde možnost zástavy dopomůže, bude plusový bod, ale ne rozhodující jako u nebankovních společností.


Neváhejte se nás zeptat na možné ideální úvěrové řešení, pokud máte zájem vyhodnotit konkrétně Váš požadavek na bez zástavní půjčku pro začínající podnikatele, nebo máte možnost zástavy nemovitosti.

Rádi Vám pomůžeme získat půjčku na rozjezd podnikání až do 80 % z tržní hodnoty nemovitosti do zástavy.

Analýza a vytvoření konkrétní nabídky optimálního řešení z naší strany jsou nezávazné a zdarma.

Jednáme férově a vše Vám řádně vysvětlíme po bližší analýze Vašeho požadavku.Důležité upozornění!


Veškeré financování řešíme od OD ČÁSTKY 300 000 Kč. Žádosti o menší peníze nemají možnost pověření specialisté vyřizovat z kapacitních důvodů.

Z důvodu omezených kapacit nejsme schopni celorepublikově řešit požadavky klientů na menší peníze. Žádosti o desetitisícové půjčky prosím neposílat. 

Půjčku bez zástavy nemovitosti je možné sjednat pouze pro žadatele, který má akceptovatelný stav registru a dostatečnou výši doložitelného příjmu vzhledem ke svým výdajům.

Musí tak být splněna zákonná povinnost prověření bonity žadatele a také dosažení jejich potřebných hodnot. Jako příjem se akceptuje především pracovní smlouva na dobu neurčitou u žadatele zaměstnance nebo poslední 2 podané daňové přiznání, pokud je žadatelem OSVČ. K tomu je samozřejmě možné započítat různé druhy: příspěvků, rent, důchodů a v některých případech také přivýdělků. V registru by se rozhodně neměly nacházet záznamy typu: nedávného zesplatnění, exekuce, nebo oficiální ukončení insolvence. Pokud tyto záznamy u žadatele jsou, bude nejspíš možné řešit pouze zástavou nemovitosti, tedy prostřednictvím nebankovní hypotéky.

Neumíme řešit hypotéku na koupi nemovitosti, kdy má žadatel vyloženě špatný stav registru, slabé příjmy a zároveň třeba žádné vlastní peníze (akontaci).

V takovém případě může žadatel zvýšit své šance na získání výhodného financování, pokud k sobě dokáže sehnat spolužadatele s potřebným příjmem a stavem registru. Dalším řešením je nabídnout do zástavy ještě jinou nemovitost nad rámec té kupované. Zvýšit šance na zdráné sjednání může taky schopností "přispět" ke kupní ceně alespoň 10% ze svých (nebo po rodině půjčených) peněz.

Pokud budou registry poptávajícího v naprosto tristním stavu, nebo bude dosahovat mizerné výše jeho doložitelný příjem. Nejsme kouzelníci a pokud se klient neposnaží, aby dostatečně zlepšil parametry svojí poptávky, nebude nejspíš možné požadované financování koupě řešit.

A argument typu, že přece proto poptáváte nebankovní, abyste si mohli nemovitost koupit a ještě k tomu v ideálním případě získat peníze navíc na rekonstrukci nebo na poplacení všech bez zástavních dluhů, které máte... To je prosím pěkně požadavek naprosto mimo mísu. Nebankovní sektor je totiž schopný zafinancovat maximálně 60% z tržní ceny nemovitosti, která jde oproti ní do zástavy. To v převedené řeči čísel znamená, že by žadatel o nebankovní hypotéku na koupi musel mít našetřené alespoň 40% z její pořizovací ceny, nebo potom tuto hypotéku patřičným způsobem dozajistit nezatíženou nemovitostí s odpovídající hodnotou.
Mimochodem, za tržní cenu se v případě koupě ve většině případů považuje cena kupní. A to bez ohledu na to, kolik se domníváte, že tržní cena vámi kupované nemovitosti ve skutečnosti je. Nebankovní firma se jednoduše zeptá, proč by jako měl někdo prodávat nemovitost za nižší cenu, než za kolik ji reálně prodat může? Řekně, že tržní cena je přece cena, za kterou se nemovitost prodá(vá). Takže pokud se opravdu nejedná o výhodný kup například v rodině nebo v dražbě, bude se nejspíš při určení tržní ceny vycházet právě z ceny kupní.
Navíc je dobré si uvědomit, kolika procenty bývá ryzí nebankovní hypotéka úročena. Pod 10% se u ní podíváte jedině stěží. Narozdíl o bankovní hypotéky totiž neumí účelové využití hypotéky (kam financování koupě spadá) nijak zvýhodnit. Všechny "nebankovky" jsou prostě bezúčelové (Americké) a tím pádem podobně úročené bez ohledu na účel využití. A to by potom muselo být "sakra výhodné" koupě, aby se vám to oplatilo nebankovně financovat. K tomu všemu snad netřeba dodávat, že se hypotéka na koupi řadí mezi spotřebitelské hypotéky a je proto nutné splňovat zákonnou bonitu i u nebankovní hypotéky na koupi (nejedná-li se o nákup podnikatelského objektu se záměrem ho využít ke své podnikatelské činnosti).

Samozřejmě ale financování nákupu nemovitosti nebankovní hypotékou možné je v případě shody na výše uvedeném. Dá se tak zafinancovat rychle koupě, pokud je to možné a Vám to dává ekonomický smysl a potom převést do daleko levnější banky bez jakéhokoli poplatku hned, jakmile to především časový prostor a stav registru klienta dovolí. V této fází přefinancování do banky je taky vhodné řešit navýšení, pokud jsou potřebné peníze navíc. To lze, jak jsme si řekli, až do 90-ti % z ceny nemovitosti. Nicméně neměli byste kvůli svojí "naivitě" plynoucí z pouhé "neinformovanosti" výrazně přesahovat výše definované hranice. Uvědomme si, že to hlavní, v čem je v tomto případě jeho přidané hodnota, je tolerance jakkoli špatného stavu registru. A za ten si poptávající "pěkně" zaplatí. A tak je vhodné si rozmyslet, i když na nebankovní financování dosáhnete, jestli pro vás není ekonomicky vhodnější variantou počkat si na den, kdy bude možné získat hypotéku přímo v bance.
Toto mějte alespoň rámcově na paměti, než u nás poptáte hypotéku na koupi.

Řídíme se novým zákonem o spotřebitelském úvěru, který přišel v platnost 1. 12. 2016 a to na 101%.

U všech spříznených investorů dochází u spotřebitelských úvěrů ke splnění všech zákonných nařízení. Mezi hlavní můžeme zařadit povinnost půjčujícího vyhodnotit úvěruschopnost poptávajícího, k čemuž dojde prověřením jeho bonity. Poměr mezi celkovými příjmy a výdaji žadatele musí být vždy dostačující a splňovat zákonem přikázanou výši.

Stejně tak nedochází ke dvojím odměnám, které by se pobírali od půjčujícího i úvěrovaného zároveň.

Klient je dopředu vždy zavčas informován o všem, co by mohlo mít vliv na jeho rozhodnutí. Koná se vždy v jeho prospěch a dělá maximum pro jeho celkovou spokojenost.
Je čistě na jeho svobodném uvážení, jestli je pro něj spolupráce s námi přínosná a bude mít zájem v ní pokračovat, nebo nikoli.
Povinností, která musí být v tomto ohledu splněná, je celá spousta. Proto se dbá zvýšené pozornosti na jednotlivá zákonná ustanovení a nešetří na nákladech za právní služby.

Před vyplacením požadovaného financování nám poptávající neplatí jakýkoli poplatek dopředu.

V žádném z případů nám klient neplatí poplatek dopředu.

Co jediné je v některých případech potřeba v průběhu sjednání uhradit, jsou náklady spojené s odhadcem za provedení odhadu nemovitosti pro účely sjednání bankovního hypotečního úvěru. Za vedlejší náklady, které si poptávající musí hradit, mohou být považovány taky: právní služby (jsou-li zapotřebí), náklady na dopravu (palivo, amortizace, mhd) nebo na komunikaci (paušál). Ani jedna z těchto plateb však není odměnou pro nás.
Pokud se v průběhu sjednání dopustíme hrubého porušení některé z domluv nebo zásad "slušného jednání", může od poptávající od realizace s pověřeným specialistou kdykoli a bezplatně odstoupit. Aby se předešlo snahám o vypočítavé obcházení, je nutné, aby poptávající v případě takového rozhodnutí počítal s tím, že nebude mít možnost dále pokračovat ve vyřízení vyhledaného a nastaveného úvěru u námi zvoleného optimálního investora.
V opačném případě, pokud se mu nakonec přece jenom podaří v dohledné době díky nám dohledané financovnání získat, nám náleží předem dohodnutá odměna.


Obecné informace

Šedesátá, 7018/7055
Budova 64, 760 01, Zlín

  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  • +420 777 465 451


Všeobecné a právní podmínky poskytování nebankovních úvěrů jsou k dispozici ZDE:

Zodpovědná osoba: Tomáš Maček, IČ: 88853225. Je vázaný zástupce samostatného zprostředkovatele. Jsou nabízeny jeho úvěrové možnosti (bankovní i nebankovní) úvěrové poradenství v rámci živnostenského oprávnění + nabídky investorů v rámci tipařských smluv. Dumdluhu.cz je internetový portál, projekt sloužící především ke kvalitnímu úvěrovému, dluhovému poradenství.

Řídíme se zákonem o spotřebitelském úvěru platným od 1. 12. 2016. Vždy u našich investorů dochází v rámci spotřebitelských úvěrů před jejich poskytnutím k posouzení schopnosti splácet - prověření bonity klienta. Dále nedochází k dvojím odměnám a jsou dodržena všechna další kritéria zákona uvedené v informacích trvale přístupných spotřebiteli a v reklamačním řádu.

Některé údaje uvedené na těchto internetových stránkách se nevztahují na spotřebitelské úvěry poskytované podle zákona o spotřebitelském úvěru 145/2010 Sb. Jedná se především o úvěry podnikatelské, realitní služby...

Copyright © 2012 - 2022 Dumdluhu.cz