Rady pro začínající podnikatele: kde získat úvěr

Zveřejněno dne: 26.03.2019
Autor: Tomáš Maček
V první řadě je potřeba přiznat, že to začínající podnikatelé se získáním podnikatelské půjčky či úvěru s dobrými parametry a BEZ ZÁSTAVY NEMOVITOSTI nemají vůbec jednoduché.

Alespoň do doby, než získají doložitelný příjem v podobě 1 daňového přiznání za uplynulý rok, nebo alespoň první prokazatelné obraty, vystavené faktury, příjmy plynoucí z podnikání. A tím pádem i prokazatelnou bonitu na požadovanou výši úvěru a splácení tomu odpovídající měsíční splátky, odvislé především od získaného úroku a nastavené splatnosti. Potom mají v bance šanci na výhodný úvěr bez zástavy nemovitosti.

Velmi podstatný faktor v tomto ohledu je, zda-li má začínající podnikatel pro získání nebankovního úvěru možnost dát do zástavy nemovitost. Pokud ano, není se o čem bavit a na podnikání může získat až 70 % z hodnoty této nemovitosti za rozumných parametrů úroku, splatnosti.

Pokud nemovitost do zástavy nemá, ani nemá doložitelný příjem viz výše, v nebankovním sektoru má smůlu, co se týká většího a výhodného úvěru bez zástavy nemovitosti. Zde je možné řešit úvěr jedině se zástavou nemovitosti.

V bankovním sektoru to u bez zástavního úvěru stojí na žadateli, jeho bonitě, registru, záměru a dalších kvalitách. Tyto mají podstatný vliv na to, jestli bude úvěr poskytnut, v jaké výši, za jakého úroku a na další neméně podstatné parametry úvěru. Možnost zástavy nemovitosti v bankovním sektoru potom jen tyto parametry zlepšuje především co se týká vyšší částky, nižšího úroku a delší splatnosti.

Ale co dál, je něco víc? Čtěte dál ve článku „Pokračovat ve čtení".

I přesto zde přikládám několik typů, způsobů, jak může získat peníze na rozjezd a rozvoj svého podnikání začínající podnikatel, ať už se na svém trhu vyskytuje jako fyzická osoba podnikající (osvč – osoba samostatně výdělečně činná), nebo právnická osoba (s.r.o., a.s., s.e. a další). Způsoby, jakými může začínající podnikatel získat úvěr jsou následující:

1. Investiční / Provozní bankovní úvěr pro podnikatele

Najít si banku, která má tento produkt v nabídce. Vždy je dobré začít u banky, kde zvažujete (nebo dáte příslib) mít podnikatelský účet, různá pojištění, kde Vám třeba už v minulosti chodil příjem, třeba se zaměstnání nebo jiné činnosti, a mají tak s Vámi pozitivní zkušenost. Pochopitelně je potřeba mít čistý registr, nebo ho mít alespoň v přijatelném stavu, několik opožděných plateb by ještě nemuselo být kritérium k zamítnutí, a nachystat si ideálně co nejlépe zpracovaný podnikatelský záměr, plán, budoucí předpokládanou ekonomiku projektu. Pokud s tímto ukážete svoji jedinečnost, zajímavost, je možné, že získáte úvěr v řádu vyšších 100 tisíc za rozumných podmínek: úroku a delší splatnosti.

2. Podnikatelské půjčky se spolužadatelem

Najít si k sobě spolužadatele, který je ochotný s Vámi k úvěru přistoupit, který už má aktuálně doložitelný příjem, dostatečnou bonitu a pro banku taky ideálně rozumný stav registru. Zvedne tak Vaši bonitu a banky by měli být daleko otevřenější úvěr poskytnout, protože už tam má 2 žadatele, vyšší jistotu. Může se ale taky stát, že tam banka Vás jako žadatele oficiálně bez příjmu ani nebude potřebovat. Tzn. navrhne sjednání jenom na tuto osobu blízkou. V takovém případě jedině sjednat dočasně takto bez vás a až budete mít doložitelný příjem (ideálně za 1 rok slušné daňové přiznání) půjčku převedete na sebe a osobu blízkou z úvěru vyvážete. Pro samotnou osobu blízkou, která je tomuto ochotna, je stejně už prakticky jedno, jestli bude jediný žadatel, nebo spolužadatel, nese podobné rizika v případě nesplácení úvěru tak nebo tak.

3. Podnikatelský úvěr se zástavou nemovitosti

Dejte do zástavy nemovitost Vaši, nebo kterékoli 3. osoby (i firmy), která se zřízením zástavního práva souhlasí – bude tzv. ručitel, dá souhlas se zástavou nemovitosti - zápisem zástavního práva na LV její nemovitosti. V takovém případě je reálné sjednat i na Vás, jako jediného žadatele nebankovní hypotéku - úvěr se zástavou nemovitosti ve výši až 80 % z tržní ceny takové nemovitosti. A to za přívětivých úrokových podmínek, delší doby splatnosti, možnosti výjimečných splátek a další. Neváhejte nás oslovit pro vytvoření nezávazné nabídky hypotéky od fér investorů na trhu. Bude-li sjednání možné, vyberete si tu nejlepší.

4. Investice od lidí s volným kapitálem

Oslovit lidi mající potřebný volný kapitál ve svém okolí – rodinu, kamaráda, kolegu, kteří Vás znají a důvěřují. V takovém případě to může být i bezúročné. Jinak to samozřejmě může být jakýkoli člověk s větším volným kapitálem, ideálně přímo z Vašeho oboru byznysu, který se zde orientuje, ocení Vaše konkrétní kvality, záměr a bude se chtít na tomto nápadu, rozjíždějícím se podnikání podílet. Nicméně spíš než se čistě „obohatit“ domluveným úrokem, bude víc slyšet na podíl ve společném podniku, což pokud má záměr vážně potenciál a uchytí se na trhu, může být za „pár získaných peněz“ v budoucnu hodně v rámci např. 20 %, 50 % ve firmě. Hlavně pozor na podrobný rozbor, informování a naprosté obejítí se strany takového člověka. Peníze má a pokud Vás vyloženě nepotřebuje a nemá „charakter“, je toto riziko reálné. Co je jednoznačně zbytečné udělat, pokud nemáte k půjčce do zástavy nemovitost? Hledat řešení u nebankovních firem, vkládat sem nějaké naděje, a vůbec energii a čas. Ty bez zástavy nemovitosti obecně navíc na podnikání, tím tuplem na jeho rozjezd, nepůjčují a jediných reakcí, kterých se dočkáte tak bude: „sežeň si do zástavy nemovitost“ nebo „tady je nevýhodná mikropůjčka na krátkou splatnost“, která Vaše podnikání, i když třeba nadějné, uhasí hned na jeho startu svojí splátkou, úrokem – RPSN, celkovým přeplatkem.

Bonusový tip!

A PROSíM VÁS, HLAVNĚ NIC NIKOMU NEPLAŤTE DOPŘEDU. I kdyby vám sliboval „zlaté z nebe“, není k tomu žádný důvod. Ve většině případů se tak jedná o podvod. Dotyčný má zázračné úvěrové možnosti, které Vám zajistí přesně takovou půjčku, jakou jste chtěli, která by Vás přiblížila blíž k Vašemu podnikatelskému snu, horší je že tyto možnosti má jedině tak ve svém snu. Vyláká z Vás peníze „které je potřeba zaplatit proto a proto, aby to prošlo tam a u toho „uhmm, víte“… sbalí lup a už se ho nedohledáte. Pokud máte zájem o nezávazné vyhodnocení Vaší konkrétní situace, požadavku na půjčku, úvěr pro začínající podnikatele, určitě nám dejte vědět. Určitě se ozvěte, pokud máte možnost dát do zástavy nemovitost. Pro vytvoření nezávazné a konkrétní nabídky nebankovní hypotéky – úvěru, půjčky se zástavou na rozjezd podnikání. Ke sjednání dojde, až když najdeme řešení, tzn. fér půjčujícího schopného Vám peníze poskytnout za výhodných pro Vás zajímavých (přijatelných) podmínek. Dopředu se nám nic neplatí, neriskuje. Pokud se Vám nabídka náhodou nebude líbit, nic se neděje.


Důležité upozornění!


Veškeré financování řešíme od OD ČÁSTKY 300 000 Kč. Žádosti o menší peníze nemají možnost pověření specialisté vyřizovat z kapacitních důvodů.

Z důvodu omezených kapacit nejsme schopni celorepublikově řešit požadavky klientů na menší peníze. Žádosti o desetitisícové půjčky prosím neposílat. 

Půjčku bez zástavy nemovitosti je možné sjednat pouze pro žadatele, který má akceptovatelný stav registru a dostatečnou výši doložitelného příjmu vzhledem ke svým výdajům.

Musí tak být splněna zákonná povinnost prověření bonity žadatele a také dosažení jejich potřebných hodnot. Jako příjem se akceptuje především pracovní smlouva na dobu neurčitou u žadatele zaměstnance nebo poslední 2 podané daňové přiznání, pokud je žadatelem OSVČ. K tomu je samozřejmě možné započítat různé druhy: příspěvků, rent, důchodů a v některých případech také přivýdělků. V registru by se rozhodně neměly nacházet záznamy typu: nedávného zesplatnění, exekuce, nebo oficiální ukončení insolvence. Pokud tyto záznamy u žadatele jsou, bude nejspíš možné řešit pouze zástavou nemovitosti, tedy prostřednictvím nebankovní hypotéky.

Neumíme řešit hypotéku na koupi nemovitosti, kdy má žadatel vyloženě špatný stav registru, slabé příjmy a zároveň třeba žádné vlastní peníze (akontaci).

V takovém případě může žadatel zvýšit své šance na získání výhodného financování, pokud k sobě dokáže sehnat spolužadatele s potřebným příjmem a stavem registru. Dalším řešením je nabídnout do zástavy ještě jinou nemovitost nad rámec té kupované. Zvýšit šance na zdráné sjednání může taky schopností "přispět" ke kupní ceně alespoň 10% ze svých (nebo po rodině půjčených) peněz.

Pokud budou registry poptávajícího v naprosto tristním stavu, nebo bude dosahovat mizerné výše jeho doložitelný příjem. Nejsme kouzelníci a pokud se klient neposnaží, aby dostatečně zlepšil parametry svojí poptávky, nebude nejspíš možné požadované financování koupě řešit.

A argument typu, že přece proto poptáváte nebankovní, abyste si mohli nemovitost koupit a ještě k tomu v ideálním případě získat peníze navíc na rekonstrukci nebo na poplacení všech bez zástavních dluhů, které máte... To je prosím pěkně požadavek naprosto mimo mísu. Nebankovní sektor je totiž schopný zafinancovat maximálně 60% z tržní ceny nemovitosti, která jde oproti ní do zástavy. To v převedené řeči čísel znamená, že by žadatel o nebankovní hypotéku na koupi musel mít našetřené alespoň 40% z její pořizovací ceny, nebo potom tuto hypotéku patřičným způsobem dozajistit nezatíženou nemovitostí s odpovídající hodnotou.
Mimochodem, za tržní cenu se v případě koupě ve většině případů považuje cena kupní. A to bez ohledu na to, kolik se domníváte, že tržní cena vámi kupované nemovitosti ve skutečnosti je. Nebankovní firma se jednoduše zeptá, proč by jako měl někdo prodávat nemovitost za nižší cenu, než za kolik ji reálně prodat může? Řekně, že tržní cena je přece cena, za kterou se nemovitost prodá(vá). Takže pokud se opravdu nejedná o výhodný kup například v rodině nebo v dražbě, bude se nejspíš při určení tržní ceny vycházet právě z ceny kupní.
Navíc je dobré si uvědomit, kolika procenty bývá ryzí nebankovní hypotéka úročena. Pod 10% se u ní podíváte jedině stěží. Narozdíl o bankovní hypotéky totiž neumí účelové využití hypotéky (kam financování koupě spadá) nijak zvýhodnit. Všechny "nebankovky" jsou prostě bezúčelové (Americké) a tím pádem podobně úročené bez ohledu na účel využití. A to by potom muselo být "sakra výhodné" koupě, aby se vám to oplatilo nebankovně financovat. K tomu všemu snad netřeba dodávat, že se hypotéka na koupi řadí mezi spotřebitelské hypotéky a je proto nutné splňovat zákonnou bonitu i u nebankovní hypotéky na koupi (nejedná-li se o nákup podnikatelského objektu se záměrem ho využít ke své podnikatelské činnosti).

Samozřejmě ale financování nákupu nemovitosti nebankovní hypotékou možné je v případě shody na výše uvedeném. Dá se tak zafinancovat rychle koupě, pokud je to možné a Vám to dává ekonomický smysl a potom převést do daleko levnější banky bez jakéhokoli poplatku hned, jakmile to především časový prostor a stav registru klienta dovolí. V této fází přefinancování do banky je taky vhodné řešit navýšení, pokud jsou potřebné peníze navíc. To lze, jak jsme si řekli, až do 90-ti % z ceny nemovitosti. Nicméně neměli byste kvůli svojí "naivitě" plynoucí z pouhé "neinformovanosti" výrazně přesahovat výše definované hranice. Uvědomme si, že to hlavní, v čem je v tomto případě jeho přidané hodnota, je tolerance jakkoli špatného stavu registru. A za ten si poptávající "pěkně" zaplatí. A tak je vhodné si rozmyslet, i když na nebankovní financování dosáhnete, jestli pro vás není ekonomicky vhodnější variantou počkat si na den, kdy bude možné získat hypotéku přímo v bance.
Toto mějte alespoň rámcově na paměti, než u nás poptáte hypotéku na koupi.

Řídíme se novým zákonem o spotřebitelském úvěru, který přišel v platnost 1. 12. 2016 a to na 101%.

U všech spříznených investorů dochází u spotřebitelských úvěrů ke splnění všech zákonných nařízení. Mezi hlavní můžeme zařadit povinnost půjčujícího vyhodnotit úvěruschopnost poptávajícího, k čemuž dojde prověřením jeho bonity. Poměr mezi celkovými příjmy a výdaji žadatele musí být vždy dostačující a splňovat zákonem přikázanou výši.

Stejně tak nedochází ke dvojím odměnám, které by se pobírali od půjčujícího i úvěrovaného zároveň.

Klient je dopředu vždy zavčas informován o všem, co by mohlo mít vliv na jeho rozhodnutí. Koná se vždy v jeho prospěch a dělá maximum pro jeho celkovou spokojenost.
Je čistě na jeho svobodném uvážení, jestli je pro něj spolupráce s námi přínosná a bude mít zájem v ní pokračovat, nebo nikoli.
Povinností, která musí být v tomto ohledu splněná, je celá spousta. Proto se dbá zvýšené pozornosti na jednotlivá zákonná ustanovení a nešetří na nákladech za právní služby.

Před vyplacením požadovaného financování nám poptávající neplatí jakýkoli poplatek dopředu.

V žádném z případů nám klient neplatí poplatek dopředu.

Co jediné je v některých případech potřeba v průběhu sjednání uhradit, jsou náklady spojené s odhadcem za provedení odhadu nemovitosti pro účely sjednání bankovního hypotečního úvěru. Za vedlejší náklady, které si poptávající musí hradit, mohou být považovány taky: právní služby (jsou-li zapotřebí), náklady na dopravu (palivo, amortizace, mhd) nebo na komunikaci (paušál). Ani jedna z těchto plateb však není odměnou pro nás.
Pokud se v průběhu sjednání dopustíme hrubého porušení některé z domluv nebo zásad "slušného jednání", může od poptávající od realizace s pověřeným specialistou kdykoli a bezplatně odstoupit. Aby se předešlo snahám o vypočítavé obcházení, je nutné, aby poptávající v případě takového rozhodnutí počítal s tím, že nebude mít možnost dále pokračovat ve vyřízení vyhledaného a nastaveného úvěru u námi zvoleného optimálního investora.
V opačném případě, pokud se mu nakonec přece jenom podaří v dohledné době díky nám dohledané financovnání získat, nám náleží předem dohodnutá odměna.


Obecné informace

Šedesátá, 7018/7055
Budova 64, 760 01, Zlín

  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  • +420 777 465 451


Všeobecné a právní podmínky poskytování nebankovních úvěrů jsou k dispozici ZDE:

Zodpovědná osoba: Tomáš Maček, IČ: 88853225. Je vázaný zástupce samostatného zprostředkovatele. Jsou nabízeny jeho úvěrové možnosti (bankovní i nebankovní) úvěrové poradenství v rámci živnostenského oprávnění + nabídky investorů v rámci tipařských smluv. Dumdluhu.cz je internetový portál, projekt sloužící především ke kvalitnímu úvěrovému, dluhovému poradenství.

Řídíme se zákonem o spotřebitelském úvěru platným od 1. 12. 2016. Vždy u našich investorů dochází v rámci spotřebitelských úvěrů před jejich poskytnutím k posouzení schopnosti splácet - prověření bonity klienta. Dále nedochází k dvojím odměnám a jsou dodržena všechna další kritéria zákona uvedené v informacích trvale přístupných spotřebiteli a v reklamačním řádu.

Některé údaje uvedené na těchto internetových stránkách se nevztahují na spotřebitelské úvěry poskytované podle zákona o spotřebitelském úvěru 145/2010 Sb. Jedná se především o úvěry podnikatelské, realitní služby...

Copyright © 2012 - 2022 Dumdluhu.cz